یکی از حساس‌ترین فعالیت حسابداران، تنظیم دفاتر قانونی پلمپ شده شرکت‌های مشمول مالیات تکلیفی است. تنظیم این دفاتر الزامی و دربرگیرنده صورت هزینه‌های سالانه شرکت بر اساس استانداردهای حسابداری است.

اما موضوع مهم در این رابطه، رد دفاتر قانونی است که شرکت را دچار خسارت خواهد کرد. رد این دفاتر موجب علی الراس شدن مالیات و محرومیت از بسیاری از بخشودگی‌ها و معافیت‌ها می‌شود. دفاتر  قانونی باید کاملا استاندارد و توسط متخصصی حرفه‌ای و مجرب تنظیم شود. این موضوع موجب می‌شود تا احتمال رد دفاتر توسط ممیزان مالیاتی کاهش پیدا کند. از سوی دیگر موجب می‌شود تا شرکت از تسهیلاتی که به موجب قانون برای ارائه دهنده دفاتر قبول شده تعیین شده است، بهره‌مند شود.

تنظیم دفاتر قانونی از فرایندهای مستمر حسابداری در شرکت یا سازمان است. به همین دلیل لازم است حسابداران کلیه عملیات مالی شرکت را پس از ثبت اسناد آن و تایید مدیر به دفاتر قانونی منتقل کنند. این موارد باید به دقت و بدون خطا در دفاتر قانونی ثبت شوند.

شرکت‌هایی که موظف به پرداخت مالیات هستند باید صورت‌های مالی خود را بر اساس استانداردهای مشخص شده، در پایان هر سال به سازمان امور مالیاتی ارائه کنند. بنابراین تنظیم دفاتر قانونی از الزامات شرکت‌هایی است که مشمول پرداخت مالیات هستند. برای بررسی بیشتر این موضوع همراه فرزام محاسب باشید تا جزئیات بیشتر را مرور کنیم.

انواع دفاتر قانونی شرکت ها
انواع دفاتر قانونی شرکت ها

انواع دفاتر حسابداری:

در حسابداری، دفاتر به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  1. دفاتر رسمی و قانونی: مانند دفتر روزنامه و دفتر کل
  2. دفاتر غیر رسمی یا کمکی: مانند دفتر معین
تنظیم دفاتر قانونی شرکت
تنظیم دفاتر قانونی شرکت

اما در ادامه دفاتر قانونی و رسمی را بررسی می‌کنیم:

دفاتر قانونی و رسمی

دفتر روزنامه

از مهم‌ترین اسناد حسابداری پلمپ شده در هر شرکت جهت تنظیم صورت‌های مالی دفتر روزنامه است. برای هر سال مالیاتی لازم است دفتر روزنامه تنظیم شود. دفتر روزنامه دفتری است که هم اشخاص حقیقی و هم حقوقی باید همه عملیات مالی و پولی خود شامل خرید و فروش، دیون و مطالبات و به طور کلی هر فعالیتی که موجب بستانکاری یا بدهکاری شود را در دفاتر روزنامه درج کنند. علاوه بر این عملیات محاسباتی باید دقیقا در همان تاریخی که واقع می‌شوند در دفاتر ثبت شوند. تنها آن دسته از عملیات مالی که مطابق اصول حسابداری و دفترداری لازم است در پایان سال مالی در حساب سود و زیان ثبت شوند، استثناء هستند.

دفتر کل

دفتر کل دفتری است که صاحب کسب و کار  باید کلیه صورت‌های معاملات خود را دست کم هفته‌ای یک بار از دفتر روزنامه استخراج کند و هر  نوعی را در صفحه مخصوص به صورت خلاصه ثبت نماید. می‌توان کفت دفتر کل٬ خلاصه‌ تفکیک شده دفتر روزنامه است که رویدادهای حسابداری به ترتیب تاریخ وقوع در آن قید می‌شود.

دفتر ثبت تجاری

اگر فردی بخواهد در کشور فعالیت تجاری داشته باشد موظف است در دفاتر تجاریبه ثبت نام کند. اداره کل ثبت شرکت‌ها به همین منظور ایجاد شده است. ادارات کل ثبت شرکت‌ها وظیفه دارند در پایان هر ماه٬ لیست کاملی از شرکت‌ها و موسساتی که در طول  ماه به ثبت رسیده‌اند را با ذکر شماره ثبت به سازمان امور مالیاتی استان‌ها ارسال نمایند.

پلمپ دفاتر تجاری

اوراق کلیه دفاتر رسمی و قانونی شرکت به جز دفتر دارایی، پیش از آن که چیزی به آن اضافه شود، باید توسط اداره ثبت اسناد، به ترتیب شماره‌گذاری شده و با مهر سربی وزارت دادگستری پلمپ شود. دفاتر روزنامه و کل باید به زبان فارسی تنظیم شوند و پیش از ثبت هر معامله‌ای مطابق ماده یازده و دوازده قانون تجارت، توسط نماینده اداره ثبت اسناد، امضا و پلمپ شوند.

مطالب مرتبط:

اهمیت دفاتر قانونی شرکت
اهمیت دفاتر قانونی شرکت

اهمیت تنظیم و نگهداری دفاتر قانونی

بر اساس قانون تجارت، همه فعالان کسب و کار از حقیقی و یا حقوقی موظف به تنظیم صورت فعالیت‌های مالی خود در هر سال مالی هستند. این صورت‌ها به منظور محاسبه مالیات تکلیفی، در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می‌گیرد. دفاتر قانونی به دفاتر روزنامه و کل اطلاق می‌شود که هر بنگاه اقتصادی مشمول قانون مالیات مستقیم باید روند مالی خود را در این دفاتر پلمپ شده ثبت کند.

در صورتی که هزینه‌های شما در دفاتر، برای ممیزان مالیاتی قابل قبول باشد و خود اظهاری شما منطبق با اسناد و مدارک قانونی و مطابق ضوابط انجام شود، دفاتر قبول می‌شوند. در غیر این صورت مشمول مالیات علی الراس می‌شوید. بنابراین دقت کنید که تنظیم دفاتر قانونی دقیق و زیر نظر حسابدارن حرفه‌ای صورت گیرد. هر گونه اشتباهی می‌تواند منجر به خسارت‌های مالی جبران‌ناپذیر شود.

در رابطه با نحوه تنظیم و نگهداری دفاتر قانونی، منتظر مطلب بعدی باشید. برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر در رباطه با دفاتر قانونی با کارشناسان فرزام محاسب تماس بگیرید.