یکی از فعالیت‌های حسابداری برنامه ریزی مالیاتی است. برنامه‌ریزی مالیاتی در واقع تحلیل برنامه مالی یک سازمان یا شرکت از بعد مالیاتی آن است.

برنامه ریزی مالیاتی صحیح و دقیق در بیشتر کشورها، در زمان راه‌اندازی کسب و کار و اغلب توسط شرکت‌ها یا موسسات حسابداری یا دفاتر مشاوره مالیاتی صورت می‌گیرد. براساس برنامه‌ریزی مالیاتی، کلیه امور مالیاتی شرکت مطابق برنامه‌ای از پیش تعریف شده انجام می‌شود و با پرداخت به موقع و درست آن، به فعالیت خود ادامه می‌دهند. به این ترتیب شرکت متحمل هیچ گونه جریمه مالیاتی نخواهد شد و ریسک خطا پائین می‌آید.

در این مقاله از وبلاگ فرزام محاسب به بررسی اهداف و مزایای برنامه‌ریزی‌مالیاتی می‌پردازیم. پس اگر شرکتی در حال تاسیس دارید، پیش از هر اقدامی برای جلوگیری از جریمه خسارت مالیاتی، اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب کنید. همچنین پیشنهاد می‌شود حتما با کارشناسان حرفه‌ای و با تجربه نیز مشورت کنید تا زیانی به کسب و کار شما وارد نشود.

"هدف

برنامه ریزی مالیاتی چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

یکی از اصلی ترین اهداف برنامه‌ریزی مالیاتی، حصول اطمینان از سلامت مالی سازمان و میزان امنیت آن است. در طی فرایند برنامه‌ریزی مالیاتی یک واحد کسب و کار، موضوعاتی از قبیل میزان درآمد، زمان‌بندی درامدها، خرید و سایر برنامه ریزی های هزینه ها مطرح و به دقت بررسی می‌شوند.

از دیگر اهداف برنامه ریزی مالیاتی عبارتند از کاهش بار مالیاتی، سوددهی بیشتر سرمایه گذاری‌ها، به حداقل رساندن بحران‌های اقتصادی و ایجاد ثبات در شرکت است.

برنامه‌ریزی مالیاتی دقیق، تکنیک‌های مخصوص به خود دارد تا موجب ثبات اقتصادی در شرکت یا هر واحد کسب و کار شود. در واقع این برنامه ریزی به نوعی یک نقشه راه مالیاتی است که موجب جریان نقدینگی و رشد اقتصاد کشور می‌شود.

انواع برنامه ریزی مالیاتی

برنامه‌ریزی مالیاتی هم انواع گوناگونی دارد. اگر این برنامه ریزی در چارچوب قوانین مالیاتی کشور انجام شود، گزینه‌ای صحیح و مناسب در راستای صرفه جویی در پرداخت هزینه‌های مالیاتی و کاهش بار مالیات واحد کسب و کار می‌شود.

اما نقشه راه مالیاتی دارای انواع گوناگون است و چند نوع برنامه ریزی مالیاتی وجود دارد. این موارد عبارتند از برنامه ریزی مالی کوتاه مدت و بلند مدت، برنامه ریزی مالی هدفمند و برنامه ریزی مالی مجاز.

تفاوت این موارد در این است که در برنامه‌ریزی مالیاتی مجاز و همچنین هدفمند، مالیات دهنده سعی می‌کند تا براساس قوانین و مقررات مالیاتی موجود، تا جایی که امکان دارد مالیات پرداختی خود را کاهش دهد. ولی در برنامه‌ریزی مالیاتی کوتاه مدت، برنامه‌ریزی برای اهداف خاص و در بازه زمانی کوتاه مدت انجام می‌شود، اما در برنامه‌ریزی مالی بلند مدت قرار نیست مبلغ مالیات سریعا و بلافاصله پرداخت شود.

مطالب مرتبط:

مزایای برنامه‌ریزی مالیاتی
مزایای برنامه‌ریزی مالیاتی

مزایای داشتن برنامه ریزی مالیاتی برای سازمان‌ها

قطعا هر نوع برنامه ریزی موجب کاهش زیان و حرکت در مسیر صحیح می‌شود. اما شاید موضوعات مالی بیش از سایر زمینه‌ها نیاز به برنامه ریزی و دقت دارد. همان گونه که گفته شد داشتن برنامه‌ریزی مالیاتی دقیق و همه جانبه دارای مزایایی برای سازمان‌ها و کسب و کارهای و کوچک است. اما این مزایا کدامند و چرا به موفقیت شرکت و کاهش احتمال زیان یا خسارت کمک می‌کنند؟

از جدی‌ترین اهداف برنامه ریزی مالیاتی، صرفه جویی در پرداخت مالیات است. کاهش بار مالیاتی سازمان، تاثیر همین برنامه‌ریزی است. اما چگونه؟ آگاهی از نحوه محاسبه مالیات و موارد تخلف و همچنین پرداخت به موقع آن، موجب می‌شود تا سازمان‌ها علاوه بر این که دچار خسارت و جریمه نمی‌شوند، از ابتدا از نحوه محاسبه مالیات فعالیت‌های خود اطلاع داشته باشند.

این آگاهی موجب می‌شود تا اولا دچار اشتباه نشویم و ثانیا بتوانیم میزان مالیات را به دقت محاسبه کنیم. همچنین در چنین موقعیتی می‌دانیم که چگونه در مصارف و فعالیت‌های خود صرفه جویی کنیم و از طریق هزینه های صرفه‌جویی شده در مالیات، امکان سرمایه‌گذاری داشته باشیم. البته لازم است ابتدا با کارشناسی باتجربه در این رابطه مشورت کنید.

اهمیت مشاوره در رابطه با امور مالیاتی

هر سازمان و کسب و کاری جهت داشتن برنامه کامل و دقیق مالیاتی و پیشگیری از بروز هرگونه خطا، بهتر است از مشاوران مالیاتی باتجربه کمک بگیرد. این موضوع در اغلب کشورها در سازمان‌ها اجرا می‌شود تا از طریق مشاوران، مطمئن‌ترین و کارآمدترین برنامه ریزی شکل بگیرد .

کارشناسان و مشاوران حرفه ای مالیاتی ضمن اطلاع از قوانین و مقررات کشور می‌توانند در کنار شما باشند تا یک برنامه ریزی دقیق و مطمئن مالیاتی متناسب با زمینه کسب و کار خود داشته باشید. برای دریافت مشاوره می‌توانید با کارشناسان فرزام محاسب تماس بگیرید.