از میان مباحث حسابداری، مالیات از پیچیده‌ترین موارد است که مالیات فصلی هم یکی از شاخه‌های آن است. اما مالیات فصلی چیست؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا لازم است از روند دریافت مالیات توسط دولت از شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی آگاه باشیم.

دولت به منظور تأمین مخارج خود به روش‌های گوناگون از مردم مالیات دریافت می‌کند. برای این که حجم و تعداد دفعات دریافت مالیات و یا نرخ آن بالا نباشد، دولت دریافت مالیات را به دوره‌های مشخص و برای گروه‌های مختلف شغلی محدود کرده است. مالیات فصلی به همین دلیل ایجاد شد.

مالیات فصلی چیست؟

کلیه بنگاه‌های اقتصادی و مشاغل موظف به پرداخت مالیات در پایان هر فصل سال و در دوره‌های ۳ ماهه هستند. بر این اساس لازم است گزارشی از میزان خرید و فروش و مبادلات مالی خود تحت عنوان صورت معاملات فصلی، برای سازمان امور مالیاتی ارسال کنند تا از طریق آن میزان مالیات پرداختی‌شان مشخص شود. نحوه تهیه و ارسال صورت معاملات فصلی هم قواعد و اصول مشخصی دارد که توسط سازمان امور مالیاتی تعیین و تدوین می‌شود و در اختیار مودیان مالیاتی قرار می‌گیرد.

صورت معاملات فصلی در قانون :

سازمان امور مالیاتی در ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم، الزاماتی را برای مالیات‌ها در نظر گرفته است. مطابق این ماده کلیه دستگاه‌های اجرایی و همه اشخاص حقیقی و حقوقی موظف به ارسال صورت معاملات فصلی هستند. بر اساس قانون همه افراد موظف به دریافت شماره اقتصادی و درج آن روی صورتحساب‌های خود هستند. سازمان امور اقتصادی نیز موظف به صدور کارت اقتصادی می‌باشد.

تا زمانی که کد اقتصادی برای اشخاص حقیقی و حقوقی صادر شود، امکان استفاده از کد ملی برای اشخاص حقیقی و شناسه ملی برای اشخاص حقوقی وجود دارد. عدم درج کد اقتصادی بر روی صورتحساب‌ها یا سوء‌استفاده از کد اقتصادی جریمه‌ای معادل ۱۰% مبلغ معامله را بر مودی وارد می‌کند .

مالیات فصلی
مالیات فصلی

با چه روش‌هایی می‌توانیم مالیات فصلی را ارسال کنیم؟

با 2 روش مودیان مالیاتی می‌توانند گزارشات فصلی خود را برای سازمان امور مالیاتی ارسال کنند. این 2 روش عبارتند از روش آنلاین و روش ارسال فایل در قالب CD.

در روش آنلاین مودیان باید ابتدا در سامانه سازمان امور مالیاتی ثبت نام کنند. پس از دریافت نام کاربری و رمز عبور لیست معاملات فصلی خود را در قالب مشخص شده به این سازمان ارسال کنند .

در روش ارسال به وسیله CD، مودیان اطلاعات مالی خود را براساس الگوی مشخص و استاندارد آن، بر روی لوح فشرده ذخیره کرده و به صورت حضوری یا پستی آن را به شعب سازمان ارسال می‌کنند .

لیست مالیات فصلی شامل چه مواردی است؟

یک لیست مالیات فصلی شامل:

  1. گزارش خرید و فروش
  2. میزان دریافت و پرداخت در قراردادها
  3. گزارش دستمزد و مدیریت پیمان
  4. گزارش امتناع
  5. گزارش پیش فروش
  6. گزارش عرضه به مصرف‌کننده نهایی
  7. گزارش واردات و صادرات
  8. گزارش اجاره
ارسال مالیات فصلی
ارسال مالیات فصلی

عدم ارسال یا تاخیر در ارسال لیست مالیات فصلی چه عواقبی دارد؟

تأخیر در ارسال و یا ارسال نکردن گزارش‌های فصلی، سبب جریمه مودیان خواهد شد .اما این جریمه به چه ترتیب اعمال می‌شود؟

چگونگی اعمال جریمه درصورت عدم ارسال یا ارسال با تأخیر گزارش مالی فصلی

در ماده ۱۶۹ قانون م. م، به این موضوع اشاره شده است که در صورت عدم ارسال صورت مالیات فصلی یا عدم اعلام شماره اقتصادی خود و طرف معامله در گزارش معاملات و همچنین سوءاستفاده از شماره شناسه ملی یا شماره اقتصادی دیگران برای معاملات خود، جریمه‌ای معادل ۱۱ درصد مبلغ مورد معامله به فرد خاطی، تعلق می‌گیرد. ۱۰ درصد از این جریمه بابت عدم صدور صدورتحساب و یک درصد هم بابت عدم ارسال صورت معاملات فصلی خواهد بود.

عدم ارسال گزارش معاملات فصلی در بازه زمانی تعیین شده در قانون، پس از گذشت ۱ ماه، مشمول جریمه‌ای معادل  ۱ درصد مبلغ معاملاتی که اعلام نشده است، خواهد بود.

مطالب مرتبط:

چه کسانی باید صورت معاملات فصلی خود را ارسال کنند؟

براساس ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم کلیه افراد اعم از حقیقی یا حقوقی موضوع بندهای الف و ب ماده 95، موظف به ارسال صورت معاملات فصلی خود به سازمان امور مالیاتی هستند .

  • مشمولین بند الف از ماده ۵۹ قانون مالیات‌های مستقیم عبارتند از: صاحبان مشاغلی که مطابق قانون موظف به ثبت فرآیندهای مالی خود در دفاتر قانونی موضوع قانون تجارت هستند.
  • مشمولین بند ب از ماده ۵۹ قانون مالیات‌های مستقیم عبارتند از: صاحبان مشاغلی که مطابق قانون موظف به ثبت اطلاعات خود در دفاتر درآمد و هزینه‌ها هستند.

مزیت ارسال به موقع صورت معاملات فصلی

سازمان امور مالیاتی با هدف ارتقاء و بهبود سلامت نظام اقتصادی کشور ایجاد شده است و به همین دلیل با اعتماد مردم به این سازمان زمینه پیشرفت در نظام اقتصادی فراهم می‌شود. مشارکت مردم در ارسال به موقع لیست معاملات فصلی، ضمن تأمین نیاز سازمان امور مالیاتی موجب شفاف‌سازی، نظم و انضباط در فعالیت‌های مالی و زمینه‌سازی برای رقابت سالم خواهد شد .به همین دلیل توجه به اعلام و ارسال به موقع و دقیق صورت‌ها و معاملات مالی، از اهمیت ویژه‌ای در نظام اقتصادی کشور برخوردار است.

با توجه به حساسیت و اهمیت موضوع مالیات در کشور، شرکت های خدمات حسابداری با اطلاع از آخرین تغییرات و جزئیات تنطیم این گزارش‌ها، می‌توانند راهنمای مناسبی برای صاحبان کسب و کارها باشند. با توجه به پیچیدگی‌های قانونی این موضوع، هر گونه اشتباه ممکن است با جریمه‌های سنگینی مواجه شود. حضور مشاوران و کارشناسان با تجربه می‌تواند کمک بزرگی به انجام صحیح این فرایند و پیشگیری از خسارت باشد.

مطلب مرتبط:

برون سپاری خدمات حسابداری

برای مشاوره در زمینه تهیه صورت‌های مالی و گزارش معاملات فصلی خود، با کارشناسان فرزام محاسب تماس بگیرید.