سیستم اطلاعاتی حسابداری (AIS) ساختاری است که به منظور جمع‌آوری، پردازش، ذخیره سازی، بازیابی و تنظیم گزارش‌های مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم ابزاری کارآمد و مفید برای حسابداران، مشاوران، مدیران، حسابرسان و سازمان‌های مالیاتی است.

امروزه کلیه فرایندها و فعالیت کسب و کارها به سمت الکترونیکی شدن پیش می‌روند. فناوری اطلاعات تاثیری عمیق بر همه ابعاد زندگی به ویژه کسب و کارها گذاشته است. از سوی دیگر با این فناوری‌ها، امنیت و محافظت از اطلاعات نیز راحت‌تر و با اطمینان بیشتری صورت می‌گیرد. می‌توان گفت استفاده از فناوری اطلاعات دیگر یک انتخاب نیست، بلکه یک الزام است!

اکنون که چاره‌ای جز استفاده از فناوری های نوین نیست، پس باید سراغ متخصصان این حوزه برویم. یکی از مهم‌ترین خدمات شرکت‌های حسابداری، طراحی و اجرای سیستم های اطلاعات است. با استفاده از این سیستم‌ها می‌توان تصمیمات مالی و تجاری دقیق‌تر و مطمئن‌تری اتخاذ کرد. اما برای بررسی بیشتر در این مقاله مفصل به این موضوع می‌پردازیم.

برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر، به سایت فرزام محاسب مراجعه کنید.

"<yoastmark

سیستم اطلاعاتی حسابداری چیست؟

سیستم اطلاعاتی حسابداری تلفیقی از روش‌های حسابداری سنتی و فناوری اطلاعات است. امروزه اکثر سیستم های اطلاعاتی مبتنی بر نرم‌افزارهای کامپیوتری هستند.

یک سیستم حسابداری شامل اطلاعات مربوط به درآمدها، هزینه‌ها، اطلاعات مشتریان، کارکنان و اطلاعات مالیاتی است. همچنین داده‌هایی مانند سفارشات فروش،تجزیه و تحلیل، درخواست‌های خرید، فاکتورها، موجودی، حقوق و دستمزد، اطلاعات بیانیه مالی نیز در آن ثبت می‌شوند.

حسابداران و سیستم های اطلاعات
حسابداران و سیستم های اطلاعات

سیستم اطلاعات حسابداری چه چیزهایی را شامل می‌شود؟

این سیستم‌ها شامل موارد زیر هستند:

  1. همه افرادی که از این سیستم استفاده می‌کنند. حسابداران، مدیران، تحلیل‌گران کسب و کار و بازرسان، بخشی از این افراد هستند.
  2. دستورالعمل‌ها و رویه‌های جمع آوری داده‌ها، پردازیش، ذخیره و بازیابی
  3. کلیه اطلاعات ثبت شده
  4. نرم افزار و برنامه‌های کامپیوتری پردازش داده‌ها
  5. زیرساخت فناوری اطلاعات شامل سخت افزارهای مدیریتی
  6. کنترل و اقدامات امنیتی حافظت از داده‌ها

"فرایند

اجزاء سیستم‌های حسابداری

داده‌های ورودی:

در سیستم‌های حسابداری، ثبت رویدادهای مالی بر اساس اسناد و مدارک داده‌های سیستم هستند. این داده‌ها شامل صورتحساب خرید و فروش، رسید دریافت‌ها و پرداخت‌ها و غیره هستند.

پردازش داده‌ها:

پس از ورود داده‌ها، نوبت به پردازش می‌رسد. فرایند پردازش شامل تجزیه و تحلیل و بررسی تاثیرات فعالیت‌های مالی است.

ستاده‌ها:

پس از پردازش داده‌ها، ستاده‌ها دریافت می‌شوند. ستاده نهایی شامل صورت‌ها و گزارش‌های مالی، محاسبات مالیاتی، اطلاعات مشتری و غیره است.

مطلب مرتبط:

اهداف سیستم های حسابداری
اهداف سیستم های حسابداری

اهداف سیستم اطلاعات حسابداری

1-  ارائه اطلاعات جهت فعالیت‌ها و نیازهای قانونی

2- ارائه اطلاعات جهت تصمیم‌گیری

برای تحقق این دو هدف، دو فعالیت لازم است که عبارتند از پردازش اطلاعات و پردازش مبادلات. اما این دو فعالیت جگونه هستند؟

پردازش مبادلات:

ثبتهای اساسی حسابداری، وسیله پردازش مبادلات حسابداری هستند. برخی از این مبادلات شامل فروش محصول، خرید مواد، دریافتی از مشتریان و غیره است. زیر سیستم‌ها وسیله پردازش مبادلات در سیستم اطلاعات حسابداری هستند. اگر پردازش مبادلات به‌گونه‌ای صحیح طراحی شده باشند، داده‌ها به درستی و با دقت کنترل می‌شوند و فرایند پردازش به طرزی موثر‌تر انجام می‌شود.

پردازش اطلاعات:

کاربرد خروجی فرایند پردازش اطلاعات، دریافت راهنمایی برای برنامه‌ریزی و کنترل عملیات است. این فرایند اطلاعاتی مناسب جهت تصمیم‌گیری به مدیران ارائه می‌کند. سیستم طراحی شده برای پردازش اطلاعات، داده‌هایی مربوط، مطمئن، به‌ موقع و با اهمیت ارائه می‌دهد.

مراحل پیاده‌سازی سیستم های اطلاعات حسابداری

1- امکان‌سنجی و شناسایی سیستم مناسب و مورد نیاز

2- تحلیل و ارزش‌یابی

3- طراحی عملیات، ورودی و خروجی

4- پیاده‌سازی و اجرا

5- اجرای آزمون‌های پذیرش و ارزیابی

6- اطمینان از کیفیت

7- توضیح دستورالعمل و راهنمای

8- تبدیل و تغییر پایگاه داده‌ها

9- نصب و استقرار

10- نگهداری

 

کارشناس سیستم اطلاعات
کارشناس سیستم اطلاعات

کارشناس سیستم اطلاعات حسابداری چه کاری می‌کند؟

کارشناسان سیستم های اطلاعاتی حسابداری، میان حسابداری و فناوری اطلاعات ارتباط برقرار می‌کنند. این کارشناسان با اطلاعات مورد نیاز حسابداران آشنایی دارند و می‌دانند که چگونه از نرم افزار برای رفع نیازهای مدیران استفاده کنند.

وظایف کارشناسان سیستم اطلاعات حسابداری معمولاً به اندازه شرکت، موقعیت و نوع فعالیت آن بستگی دارد. در شرکت‌های بزرگ، یک کارشناس ممکن است واسطه میان واحد حسابداری و واحد فناوری اطلاعات یا IT باشد. با این حال در یک شرکت کوچک که واحد حسابداری ندارد، این کارشناس می‌تواند نقش حسابدار را نیز بازی کند.

 

آیا شما برای سازمان خود سیستم اطلاعات حسابداری دارید؟ آیا برای پیاده سازی آن احساس نیاز کرده‌اید؟ اگر شرکت شما هم نیاز به راه اندازی یا بهبود سیستم های اطلاعاتی دارد، با کارشناشان فرزام محاسب مشورت کنید. مشاوران ما آماده برقراری ارتباط و ارائه راهنمایی های لازم برای کسب و کار شما هستند. با ما تماس بگیرید.

برچسب: