قوانین حسابداری | حسابداران بر چه موضوعاتی باید تسلط داشته باشند؟

خدمات حسابداری از حساس‌ترین و تخصصی‌ترین فعالیت‌های اداری است که نیاز به تعهد و تجربه دارد. گستردگی خدمات حسابداری از جمله خدمات مالیاتی، خدمات بهای تمام شده، محاسبه حقوق و دستمزد و غیره باعث شده است تا برای انتخاب طرف عقد قرارداد نیاز به بررسی و دقت فراوان داشته باشد. یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید از آن اطمینان پیدا کنید میزان تسلط شرکت خدمات حسابداری به قوانین حسابداری و ابزارهای جدید است.

قوانین حسابداری
قوانین حسابداری

تنوع ابزارها، تغییرات و گستردگی قوانین حسابداری عواملی هستند که انتخاب را با پیچیدگی‌هایی همراه می‌کنند. بنابراین اگر مدیر شرکتی هستید و قصد دارید فعالیت‌های شرکت را برون سپاری کنید، ابتدا لازم است خودتان از برخی موضوعات اصلی آگاه باشید.

رای کمک کرفتن از مشاوران مالی سعی کنید تا حدی نسبت به قوانین آشنایی داشته باشید. با این مقدمه قصد داریم مروری بر مهم‌ترین قوانین حسابداری داشته باشیم تا با آگاهی دست به انتخاب مشاور بزنید. دانستن جزئیات حسابداری کاربردی برای مدیران ندارد اما شناخت اصول آن می‌تواند در بهبود نحوه همکاری با مشاوران و شرکت‌های خدمات حسابداری و مالی بسیار موثر باشد.

مطلب مرتبط: چرا حضور مشاوران مالی در سازمان ضروری است؟

قوانین حسابداری مورد استفاده حسابداران
قوانین حسابداری مورد استفاده حسابداران

قوانین حسابداری که حسابداران باید آن‌ها را بدانند 

استانداردهای حسابداری توسط سازمان حسابرسی کشور تدوین شده و در آن‌ فعالیت‌های حسابدار در شرایط گوناگون پیش‌بینی شده است. این استانداردها به منظور تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی و دریافت اطلاعات کاربردی در رابطه با وضعیت مالی، عملکرد و انعطاف‌پذیری مالی واحد تجاری برای تصمیم‌گیران مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین لازم است مدیران تا حدودی در این رابطه اطلاعات داشته باشند.

مطلب مرتبط: مهارت‌ها و وظایف حسابدار

شناخت قوانین حسابداری یکی از ملزومات اصلی مشاوران مالی و حسابداران به ویژه در شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات حسابداری است. همچنین عدم اطلاع از این قوانین هم می‌تواند صدمات و خسارات جبران ناپذیری به شرکت‌ها وارد کند. به همین دلیل در ادامه اشاره کوتاهی به این قوانین خواهیم داشت:

قوانین مالیاتی
قوانین مالیاتی
  • قانون مالیات‌‌ مستقیم

حسابداری مالیاتی هم از دیگر شاخه‌های پر ماجرا و نگران کننده برای مدیران است. مالیات و محاسبات مربوط به آن از اصلی‌ترین شاخه‌های حسابداری هستند. به دلیل اهمیت بالای امور مالیاتی و تهیه و تنظیم اظهارنامه، حسابداران باید با مقررات مالیاتی کاملا آشنا باشند.

در قانون مالیات‌های مستقیم کشور  مواردی از جمله مالیات بر حقوق پرسنل، مالیات اجاره بها، مالیات عملکرد و غیره مطرح شده که آخرین نسخه آن را باید از سازمان امور مالیاتی دریافت کنید. امور مربوط به مالیات از حساس‌ترین قوانینی است که یک حسابدار باید به آن تسلط داشته باشد.

  • قانون تجارت

قانون تجارت مشتمل بر ضوابط مربوط به تاسیس شرکت‌های تجاری، وظایف سهامداران و بازرسان، تقسیم سود، انحلال شرکت، تشکیل جلسات و مواردی از این قبیل هستند. آشنایی حسابداران با قانون تجارت جهت اتخاذ تصمیمات مناسب اهمیت بسیار بالایی دارد.

  • قانون مالیات بر ارزش افزوده

از دیگر قوانین حسابداری، قانون مالیات بر ارزش افزوده است که از جمله جدیدترین قوانین این حوزه است و در چند سال اخیر وضع شده. به دلیل جرایم سنگین عدم رعایت این قانون، اجرای دقیق و اطلاع از تغییرات و جزئیات آن، برای هر حسابداری که در این زمینه فعالیت دارد، واجب است.

  • آیین‌نامه تدوین دفاتر قانونی

دفاتر قانونی اسنادی هستند که کلیه فرایندهای مالی شرکت باید پس از تایید مدیریت در آن ثبت می‌شوند. وجود دفاتر قانونی و ثبت امور مالی الزامی است و حسابداران باید آیین‌نامه‌های تحریر دفاتر را بشناسند و مطابق آن عمل کنند. این دفاتر توسط بازرسان مالیاتی بررسی می‌شوند. بنابراین آشنایی با چگونگی تنظیم و کار با این دفاتر از مهم‌ترین مواردی است که یک حسابدار باید کاملا به آن مسلط باشد.

حسابداری و قوانین
حسابداری و قوانین
  • قانون کار

اطلاع از قوانین وزارت کار در خصوص استخدام هم در حیطه وظایف حسابداران است. در این قوانین شرایط و ضوابط میان کارگر، کارفرما و شرایط محیط کار مورد بررسی قرار گرفته‌ و در کلیه مراحل از عقد قرارداد، تا تعیین حقوق پرسنل و کارفرما باید در نظر گرفته شود. عدم اطلاع و عدم رعایت قانون کار در خصوص استخدام، می‌تواند موجب وارد شدن خسارت‌های سنگین به شرکت شود.

  • قانون تامین اجتماعی

قانون تامین اجتماعی در واقع مسائل حقوقی و مالی میان کارگر و کارفرما در زمینه بیمه، بازنشستگی، از کار افتادگی، درمان و غیره است. محاسبات مربوط به سهم بیمه و حقوق کارگر در یک واحد تجاری از مهم‌ترین بخش‌های کاری حسابداران است.

قوانین بیمه و تامین اجتماعی نیاز به مطالعه و اطلاع دقیق و به روز دارند و در اغلب اوقات لازم است تا یک مشاور خبره در این خصوص در کنار مدیران باشد. معمولا شرکت‌های خدمات حسابداری از این قوانین کاملا اطلاع دارند و می‌توانند نقش مهمی در کمک به مدیران برای پیشگیری از بروز اشتباه یا خسارت داشته باشند.

  • قانون حمایت از حقوق مصرف‌کننده

قانون حمایت از مصرف کننده وظایفی برای عرضه‌کنندگان و همچنین حقوقی برای مصرف‌کنندگان تعیین کرده است. بخشی از این قوانین در خصوص نحوه قیمت‌گذاری، محاسبه سود، شرایط مرجوع کردن کالا بوده که ضروری است حسابدار از این قوانین آگاهی  داشته باشد.

قوانین مالی
قوانین مالی
  • قانون مجازات اسلامی

قانون مجازات اسلامی شامل تخلفات مالیاتی و مجازات‌های آن است. بنابراین احاطه بر قوانین مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده از وقوع هرگونه اشتباه در محاسبات پیشگیری می‌کند. کوچک‌ترین خطا از سوی حسابدار می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری در پی داشته باشد.

اطلاع از قوانین حسابداری و مقررات حاکم و آگاهی از تغییرات، قسمتی از وظایف حسابداران و مدیران یا مشاوران مالی به ویژه در شرکت‌های ارائه دهنده خدمات حسابداری و مالی است. شناخت کافی از مقررات، از ملزومات کار یک حسابدار است که عدم آگاهی از آن موجب بروز زیان‌های متعدد و گاه غیر قابل جبرانی می‌شود.

مشاوران شرکت خدمات حسابداری فرزام محاسب، آماده راهنمایی و پاسخگویی به سوالات شما هستند. در هر شرایطی می‌توانید روی کمک مشاوران این شرکت حساب کنید. کافیست با ما تماس بگیرید.

برچسب: