حسابداری مالی یا حسابداری گزارش، فرایند ثبت، خلاصه‌سازی و گزارش معاملات یک کسب و کار جهت ارائه تصویری دقیق از وضعیت مالی و عملکرد آن است. بر این اساس هدف اصلی آن، تهیه صورت‌های مالی اساسی شامل ترازنامه، صورت سود و زیان، جریان وجوه نقد است که وضعیت مالی شرکت را در طول یک دوره زمانی خاص خلاصه می‌کند تا اطلاعاتی در رابطه با عملکرد شرکت به اشخاص دیگر از جمله سرمایه‌گذاران، مدیران و مقامات مالیاتی ارائه ‌کند.

حسابداری مالی

حسابداری مالی

در واقع این شاخه از حسابداری، زیر بنای همه دیگر شاخه‌های حسابداری است که اغلب موسسات بازرگانی از آن استفاده می‌کنند و همه فعالیت‌های مالی در دفاتر خاص ثبت می‌شوند و در پایان هر دوره مالی، صورت‌ها یا گزارش‌های مالی با کمک آن تهیه می‌شود. اما برای شناخت تفاوت آن با حسابداری مدیریت، لازم است ابتدا بیشتر در رابطه با این حوزه بدانیم.

حسابداری زبان تجارت است. از طریق گزارش‌های مالی، اطلاعات لازم در رابطه با بنگاه‌های اقتصادی در دسترس ذینفعان قرار می‌گیرد. همه حسابداران از مجموعه قواعد یکسان تحت عنوان اصول پذیرفته شده حسابداری برای تهیه گزارش‌های حسابداری استفاده می‌کنند. شرکت های خدمات حسابداری اغلب به این موضوع کاملا آشنا هستند و به شرکت‌های دیگر نیز مشاوره می‌دهند.

 

کاربرد حسابداری مالی
کاربرد حسابداری مالی

کاربرد حسابداری مالی

شاید بتوان گفت که دلیل اصلی ایجاد این شاخه از حسابداری، اصل تفکیک شخصیت است. این اصل موجب شکل‌گیری مشارکت صاحبان سرمایه و رشد و توسعه بنگاه‌های تجاری می‌شود. این مشارکت هم زمینه‌ساز پیدایش سهام و بازار بورس است. البته یکی از دلایل اصلی ایجاد بازار بورس، افزایش شمار شرکت‌های سهامی بوده.

از دیگر عوامل اصلی موثر بر رشته حسابداری، برقراری مالیات بر درآمد است. این شاخه از مالیات که بیشتر در کشورهای صنعتی و اروپایی وسیله‌ای در جهت ایجاد عدالت اقتصادی است.

محاسبه مالیات بر درآمد نیاز به شناخت دقیق سود خالص دارد و برای این شناخت نگهداری حساب‌ها در دفاترو به‌صورت منظم، تهیه صورت‌های مالی و محاسبه سود و زیان ضرورت دارد. بنابراین دولت‌ها به یکی از اصلی‌ترین استفاده کنندگان صورت‌های مالی مؤسسات تبدیل شدند.

از دیگر استفاده‌کنندگان صورت‌های مالی می‌توان به بانک‌ها، اعتباردهندگان، اعتبار دهندگان، بستانکاران، فروشندگان، مشتریان، کارکنان و کارگزاران بازار سرمایه اشاره کرد.

مطلب مرتبط:

سیستم حسابداری مالی
سیستم حسابداری مالی

ویژگی‌های سیستم حسابداری، شاخه مالی

از میان ویژگی‌های سیستم‌های حسابداری مالی می‌توان به موارد زیراشاره کرد:

 • ایجاد کدهای حساب به روش درختی توسط کاربر
 • صدور سند تعدیل ماهیت
 • توضیح گروه‌های تفصیلی شناور
 • تعریف گروه‌های مشروح شناور
 • توضیح مشروح شناور به صورت یکتا در سیستم یکپارچه
 • هشدار تخلف حساب و کنترل ویژگی‌های حساب در هنگام صدور
 • پیاده‌ سازی گروه مشروح به صورت مختصر
 • تعریف دسته و گروه‌بندی اسناد
 • تعریف سند پیش فرض جداگانه کد حساب معین
 • تدوین خلاصه سند برای تنظیم دفاتر قانونی
 • دریافت اتوماتیک اسناد از دیگر سیستم ‌ها
 • دریافت فایل‌های پیوست‌ اسناد حسابداری
 • امکان جستجو در اسناد بر اساس همه فیلدهای سند حسابداری

حسابداری مالی و حسابداری مدیریت

حسابداری مدیریت

تفاوت میان حسابداری مدیریت و مالی

میان حسابداری مدیریت و مالی باید تفاوت قائل شد. تفاوت اصلی میان این دو در اهداف آنان است که هدف شاخه مالی حسابداری جمع آوری اطلاعات برای افراد خارج از سازمان است اما هدف حسابداری مدیریتی تهیه اطلاعات برای مدیران سازمان جهت استفاده در تصمیم‌گیری‌ها است.

اما از جهتی هم حسابداری مدیریت با مالی در تضاد است. از آن جا که حسابداری مدیریت جهت تصمیم گیری مدیران است، نیازی به تبعیت از قوانین استاندارد ندارد. در حالی که شاخه مالی حسابداری جهت تهیه اطلاعات حسابداری دقیق برای افراد خارج از سازمان است و باید بر اساس اصول و قواعد تعریف شده تنظیم شود.

مطلب مرتبط:

 

برای این که صورت های مالی، عملکرد مالی سازمان را صحیح و به صورت مداوم گزارش کنند، مطابق با استانداردهای حسابداری پذیرفته شده تهیه می‌شوند. این استانداردها، اصول حسابداری پذیرفته شده هستند که از اعتبار بالایی برخوردار هستند.

تسلط بر شاخه‌های مختلف حسابداری نیاز به تجربه عملی و دانش دارد و پیشرفت در این زمینه هم بستگی به شایستگی‌ها و توانمندی های افراد دارد.

مطلب مرتبط:
حسابدارای صنعتی
حسابدارای صنعتی

ارتباط میان حسابداری صنعتی و مالی

حسابداری مالی پایه انواع شاخه‌ های حسابداری است. حسابداری صنعتی به بخشی از عملیات مالی شرکت گفته می‌شود که محاسبه بهای تمام شده کالا و خدمات در آن مورد بررسی قرار می‌گیرد. حسابداری صنعتی در بخش های تولیدی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. حسابداری بهای تمام شده هم بخشی از مباحث این شاخه حسابداری است که داده‌های مشترک و اطلاعات مشابه دارند.

برای راهنمایی بیشتر با مشاوران فرزام محاسب تماس بگیرید.

برچسب: