شاید برای شما سوال پیش آید که یک مشاور مالی و حسابداری چه نقشی دارد و کدام نیاز سازمان را برطرف می‌کنند. امروزه همزمان با تخصصی‌تر شدن فعالیت‌ها و شاخه‌های متنوع علوم، حضور مشاوران حرفه‌ای در زمینه‌های گوناگون در کنار مدیران بیش از گذشته ضروری به نظر می‌رسد. همه کسب و کارهای مختلف دارای واحد حسابداری هستند و این بخش، از واحدهای کلیدی هر سازمان است. حوزه مالی و حسابداری هم یکی از زمینه‌های تخصصی است که نیاز به تجربه و دانش روز دارد. اما نقش مشاوران مالی چیست؟

مشاوران مالی
مشاوران مالی

برای توضیح نقش مشاور مالی ابتدا لازم است از خود بپرسیم چه انتظاری از او داریم؟ در واقع یک سازمان برای این‌که کسب و کاری ایمن و رو به پیشرفت داشته باشد لازم است به موقع و دقیق به امور مالی رسیدگی کند. آگاهی از تخلفات، قوانین مالیاتی، حقوق و دستمزد، بیمه، تغییرات در قوانین، چگونگی سرمایه‌گذاری و غیره بخشی از مهم‌ترین مواردی هستند که هر سازمانی در رابطه با امور مالی و حسابداری، باید به آن‌ها توجه کند. اما نقش مشاوران مالی در این رابطه کلیدی است چرا که آن‌ها با داشتن اطلاعات روز و آگاهی از تغییرات، می‌توانند مرجعی قابل اعتماد برای مدیران باشند.

اما قطعا برای انتخاب یک مشاور در زمینه امور مالی خوب لازم است معیارها و شاخصه‌های آن را بدانیم. سوال این است: یک مشاور مالی کیست و چه وظایف و ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت.

برای دریافت خدمات مشاوره مالی و حسابداری با فرزام محاسب تماس بگیرید.

مشاور مالی در سازمان
مشاور مالی در سازمان

چرا باید مشاور مالی داشته باشیم؟

یک مشاور مالی می‌تواند به عنوان یک راهنما و شریک برنامه‌ریز در مراحل مختلف در کنار مدیر باشد. اما یک مشاور مالی حرفه‌ای به دلایل زیر می‌تواند همراه خوبی در مسیر پیشرفت سازمان باشد:

• گرفتن مشورت‌های حرفه‌ای و تخصصی
• به عنوان یک مربی ارزشمند
• صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌
• تمرکز روی هدف اصلی کسب و کار
• توجه به فرصت های تغییر
• نگهبانی و حفاظت از سرمایه شما

مطلب مرتبط: مهارت‌ها و وظایف حسابداران

استفاده از خدمات مشاوره مالی
استفاده از خدمات مشاوره مالی

مشاور مالی قدرتمند، مزیت کسب و کارهای موفق

حتما شما هم قبول دارید که مهم‌ترین و اثرگذارترین واحد هر کسب و کاری، واحد مالی و حسابداری است. تنظیم اسناد و گزارش‌های مالی، ارائه مشاوره به مدیران، مشارکت و همکاری در برنامه‌ریزی‌ها، بودجه‌بندی در راستای اهداف شرکت، ارزیابی وضعیت بازار، انجام امور مالیاتی و اسناد مرتبط با آن، تهیه صورت‌های مالی براساس استانداردهای، تنظیم گزارش‌های تلفیقی و مقایسه‌ای مدیریت سرمایه در گردش و نقدینگی، از اصلی‌ترین وظایف واحد مالی و حسابداری شرکت‌ها است .

با توجه به ‌پیچیدگی‌های امور مالی، امکان انجام این امور توسط افراد غیرحرفه‌ای و مبتدی نه تنها دشوار است که می‌تواند مشکلات غیر قابل جبرانی به‌وجود آورد. بنابراین ارجاع موضوعات تخصصی به افراد متخصص و استفاده از مشاوران حرفه‌ای خدمات مالی در مراکز معتبر حسابداری گزینه‌ای عقلانی و مفید به نظر می‌رسد.

داشتن یک مشاور خبره، می‌تواند شانس بزرگی در مسیر موفقیت باشد. شاید بتوان ادعا کرد که یک مشاور مالی قدرتمند می‌تواند اصلی‌ترین مزیت رقابتی و تفاوت‌ مهم شرکت‌ها در مقایسه با یکدیگر باشد. مشاوران مالی در زمینه معاملات، تهیه استراتژی، تامین مالی پروژه‌ها و سرمایه‌گذاری خارجی همکاران قابل اطمینان مدیران هستند.

مشاور مالی خوب بر روی چه مباحثی تسلط دارد؟

قطعا هر مدیری از مشاور مالی خود، انتظاراتی دارد. پس ابتدا لازم است آن انتظارات کاملا مشخص شوند. اما هر مشاور مالی باید بر روی مباحثی مسلط باشد.

شاید بتوان لیستی از زمینه‌هایی که یک مشاور مالی خوب باید به آن‌ها تسلط داشته باشد، ارائه کرد. مشاور مالی باید به مباحثی مشخص مسلط باشد و توانایی ارائه راهکار و پیشنهاداتی مفید و موثر را داشته باشد. این زمینه‌ها شامل:

• گزارشات روشن و قابل اطمینان
• بهبود و توسعه سیستم‌های مالی
• برنامه ریزی‌های استراتژیک و سیاست های مالی
• تهیه و تنظیم بودجه
• تنظیم امور مالی سازمان و انجام تعدیلات
• نظارت بر اجرای صحیح و به موقع سیاست‌های مالی
• جذب منابع مالی و سرمایه گذاری، افزایش ارزش سازمان‌ و هدایت منابع مالی
• بررسی و تحلیل اثرات مالی و عوامل موثر درون سازمانی و برون سازمانی. نکته مهم در این رابطه این است که واحد مالی درون سازمان، امکان انجام این بررسی‌ها را ندارد .

وظایف مشاور مالی
وظایف مشاور مالی

وظایف مشاوران مالی چیست ؟

مشاور مالی در موارد زیر می‌تواند مشاور مدیران باشد:

۱- نظارت بر دفاتر قانونی و کنترل موجودی‌های نقدی و غیرنقدی
۲- نظارت بر حساب‌ها در پایان سال مالیاتی و آمادگی شرکت برای هرگونه ممیزی سالیانه یا دوره‌ای.
۳- بررسی آیین نامه‌ها و سیستم‌های مالی و ارائه راهکارهای مناسب جهت تامین حداکثر منافع سازمان.
۴- نظارت بر برنامه‌ریزی‌های بودجه شرکت از جمله بررسی وام، کنترل منابع مالی، برنامه‌ریزی و تجزیه تحلیل‌های آماری، تهیه آمار و گزارش‌های تلفیقی مالی، تنظیم بودجه، کنترل هزینه‌ها و غیره.
۵- نظارت بر فعالیت‌های حسابداری‌ شرکت
6- نظارت بر مسائل مالیاتی شرکت
7- نظارت بر تنظیم گزارشات مالی شرکت
۸- بررسی و ارائه راهکار بهبود سیستم بودجه‌بندی
۹- نظارت بر جریان نقدینگی و مخارج سازمان و ارائه پیشنهادات در راستای استفاده بهینه از منابع
۱۰- نظارت بر طراحی و اجرای رویه‌ها و سیستم‌های یکنواخت مالی و صنعتی

مطلب مرتبط: خدمات شرکت فرزام محاسب

اکنون بر اساس آن‌چه گفته شد، شما هم بر اهمیت و ضرورت حضور یک مشاور مالی حرفه‌ای باور دارید. دریافت راهنمایی و مشاوره از فردی متخصص که بتواند بهتر از ما بر بخشی کسب و کار و فعالیت‌های مالی تسلط داشته باشد، یک فرصت مغتنم است.

هیچکس حتی مدیران هم قرار نیست بر همه مباحث و پیچیدگی‌های آن اشراف داشته باشند. مدیران هر چقدر که حرفه‌ای تر و با تجربه‌تر می‌شوند، به خوبی متوجه می‌شوند که موضوعات مختلف کسب و کارها چقدر دقیق و تخصصی شده‌اند و دیگر عاقلانه و منطقی نیست که مدیر خودش به تنهایی از پس همه شاخه‌های اداره سازمان برآید.

برچسب: