مهارت‌های مالی مدیران، از مهم‌ترین مواردی است که به کار آنان می‌آید. این روزها مدیران در هر مجموعه‌ای باید مجهز به انواع مهارت‌ها و توانمندی‌ها جهت مدیریت واجرای بهتر امور در شرکت باشند. تصمیم‌گیری‌های مدیران در زمینه‌های مختلف شامل برنامه ریزی تولید، استخدام یا تعدیل نیرو، بودجه بندی یا تصویب سرمایه و غیره همگی نیازمند سطحی از دانش و مهارت مالی در مدیران است.

مدیران برای درک بهتر پیامدهای مالی تصمیمات خود باید از موضوعات مالی آگاهی داشته باشند که این منجر به کاهش هدررفت منابع و بهبود عملکرد مالی شرکت می‌شود. تجربه نشان می‌دهد که دانش و مدیریت مالی، 5 مهارت وجود دارد که هر فرد در مسئولیت مدیریتی و نظارتی به آن احتیاج دارد.

از میان همه مهارت‎‌هایی که مدیران برای مدیریت شرکت خود به آن نیاز دارند، مهارت‌های مالی شامل موارد زیر هستند:

مهارت تحلیل مالی
توان تحلیل مالی مدیر

مهارت‌های مالی مدیران

مهارت مدیریت مالی بخش جدایی ناپذیر و از ابزارهای اصلی مورد نیاز مدیران است. هر مدیر باید نسبت به پیامدهای مالی و تاثیرات تصمیمات خود آگاه باشد و اطلاعات مالی کافی در جهت بهبود عملکرد شرکت داشته باشد. اما مهم‌ترین مهارت‌های مدیران عبارتند از:

1- درک تفاوت حسابداری نقدی با حسابداری تعهدی

به طور کلی برای ثبت معاملات تجاری، 2 روش وجود دارد. این 2 روش عبارتند از حسابداری بر مبنای نقدی و یا برمبنای تعهدی. حسابداری تعهدی اغلب در شرکت‌های متوسط یا بزرگ به کار گرفته می‌شود و حسابداری نقدی در شرکت‌های کوچک‌تر. بنابراین درک مفهوم و تفاوت‌های آن‌ها با یکدیگر، برای یک مدیر ضرورت دارد.

برای مثال دانستن این که چه زمانی هزینه از بودجه دریافت می‌شود؟ یا چه زمانی به منظور فروش، اعتبار دریافت خواهی کرد؟ و این‌که آیا سفارش خرید یک تراکنش حسابداری محسوب می‌شود؟ قطعا درک تفاوت میان این دو روش حسابداری جهت مدیریت جریان نقدینگی، تعهدات به فروشندگان و بدهی های مشتریان اهمیت دارد. مدیران بدون چنین آگاهی‌هایی نمی‌توانند تصمیمات مقتضی را بگیرند.

مهارت های مالی مدیران
مهارت های مالی مدیران

2- شناخت صورت‌های مالی اساسی و مهارت های مالی مدیران

لازم است مدیران نسبت به انواع صورت‌های مالی پایه‌ای که برای کاربران خارجی تنظیم شده و اطلاعاتی که در آن‌ها ارایه می شود آگاهی داشته باشند. درک صورت‌های مالی به مدیران این امکان را می‌دهد تا اصطلاحات و اطلاعات اساسی ضروری برای برقراری ارتباط با کارکنان واحد مالی و حسابداری را بشناسند.

3- تأمین بودجه

برای بودجه بندی مدیران باید از چگونگی تهیه و تنظیم بودجه آشنایی داشته باشند. همچنین لازم است تا تعریفی مشخص از منابع مورد نیاز جهت تحقق اهداف شرکت و عملی ساختن برنامه‌های مالی آن داشته باشند. به خاطر داشته باشید که فرمول ثابتی به منظور برطرف نمودن نیازهای مدیران ارشد، سرمایه گذاران و دیگر افراد ذی‌نفع وجود ندارد.

کنترل اسناد مالی
کنترل اسناد مالی

4- تجزیه و تحلیل مغایرت‌ها، از مهم‌ترین مهارت های مدیران

مدیران باید مغایرت‌های میان بودجه تخصیص داده شده و پیش‌بینی‌های صورت گرفته را بررسی و تجزیه و تحلیل کنند. این مغایرت‌ها چه مطلوب و چه نامطلوب باشند باید پیدا، بررسی و اصلاح شوند.

5- تجزیه و تحلیل مالی سرمایه

معمولا اغلب مدیران در پی دریافت و افزایش مبلغ سرمایه‌گذاری شده و طرح‌های استراتژیک در جهت بهبود عملکرد مالی و عملیاتی شرکت هستند. به همین دلیل توان ارزیابی مالی پروژه‌ها و تجزیه و تحلیل آن‌ها ضرورت دارد. بنابراین مدیران باید مفروضات اولیه تجزیه و تحلیل مالی و سرمایه‌ای پروژه‌ها را داشته باشند و از کنار آن‌ها به آسانی عبور نکنند.

مفاهیمی مانند نرخ بازگشت سرمایه (ROI) و چگونگی تفسیر و ارزیابی نتایج حاصل از تکنیک‌های مالی مورد استفاده برای اندازه گیری نرخ بازگشت سرمایه ، ارزش خالص فعلی و نرخ بازده داخلی هستند که یک مدیر باید آن‌ها را بشناسد. چگونگی تاثیر یک پروژه بر موارد مشخص در ترازنامه و صورت سود و زیان و در مجموع هر چیز که بر روی عملکرد مالی شرکت موثر است، از دیگر مواردی هستند که مدیران به آگاهی از آن‌ها نیاز دارند.

مطالب مرتبط:

شما به عنوان یک مدیر چقدر از تاثیرات تصمیمات خود آگاهی دارید و چقدر در این رابطه اطلاعات دارید؟