این روزها اغلب فعالیت‌ها آنلاین شده‌اند و حسابداری آنلاین هم از این رویه مستثنی نیست. هنوز مدت زیادی از ساخت نرم افزارهای حسابداری نمی‌گذرد اما این نرم افزارها بسیار مورد استقبال شرکت‌ها قرار گرفته است. با کمک این نرم افزارها، ارتباطات میان واحدها منسجم‌تر و حساب‌ها منظم‌تر و یکپارچه‌تر می‌شوند. اما نرم افزارهای حسابداری به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  1. نرم افزارهای حسابداری آنلاین
  2. نرم افزارهای حسابداری آفلاین

در مقالات قبلی فرزام محاسب در رابطه با ویژگی‌های نرم‌افزار حسابداری صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم حسابداری آنلاین را بررسی کنیم.

مطالب مرتبط:

سیستم اطلاعاتی حسابداری، نیاز امروز مدیران و سازمان‌ها

بهترین نرم افزار حسابداری چه ویژگی‌هایی دارد؟

چرا حضور مشاوران مالی در سازمان ضروری است؟

حسابداری آنلاین
حسابداری آنلاین

حسابداری آنلاین چیست؟

حسابداری آنلاین که حسابداری اینترنتی یا حسابداری ابری هم نامیده می‌شود روشی نوین است که با کمک آن می‌توانید از طریق اینترنت و نرم افزار، از هر جایی و در هر زمانی به اطلاعات حسابداری شرکت دسترسی داشته باشید و اقدامات لازم را صورت دهید. با توجه به این‌که این فعالیت‌ها در فضای آنلاین انجام می‌شود، نیاز به نصب نرم‌افزار بر روی کامپیوتر نیست و نرم افزار حسابداری آنلاین تنها از طریق اینترنت و به صورت تحت وب قابل استفاده است.

نرم افزارهای حسابداری از گذشته‌ تا امروز، ابزاری مناسب و کاربردی برای شرکت‌ها و حسابداران بوده‌اند. با کمک نرم افزار های حسابداری، ارتباطات بین واحدهای سازمان منسجم‌تر و حساب‌ها منظم‌تر می‌شوند و در مجموع امور مالی شرکت به صورتی یکپارچه و سیستماتیک اداره می‌شود.

نرم ‌افزار حسابداری آنلاین چیست؟

نرم ‌افزار حسابداری سیستمی پیشرفته است که انجام فرابندهای مالی با آن ساده‌تر می‌شود. در حسابداری آنلاین، حسابداران با استفاده از ابزار و امکانات کارفرما می‌توانند امور مالی شرکت را حتی از راه دور مدیریت کنند.

نرم افزارهای حسابداری آنلاین
نرم افزارهای حسابداری آنلاین

ویژگی‌های نرم افزار حسابداری آنلاین

این روزها استفاده از ابزارهای الکترونیک و آنلاین باعث شده تا هم سرعت بالا برود و هم کیفیت کار بهتر باشد. اما اگر بخواهیم واقع بین باشیم استفاده از نرم افزارهای حسابداری آنلاین هم مزایایی دارند و هم معایبی. در ادامه به ویژگی‌های مثبت و منفی آن خواهیم پرداخت. ابتدا به مزایا می پردازیم.

مزایای حسابداری آنلاین
1-دسترسی به اطلاعات مالی در هر زمان و هر مکان

احتمالا به عنوان مدیر یک مجموعه گاهی در سفرهای کاری هستید. شاید هم به دلیل جلسات و ماموریت‌ها، کمتر در دفتر کار خود حضور دارید. در این شرایط این یک مزیت بزرگ است که به کمک نرم ‌افزار آنلاین حسابداری بتوانید در هر زمان و هر مکانی به وسیله اینترنت به اطلاعات مالی و حسابداری شرکت به راحتی دسترسی داشته باشید.

2-برقراری رابطه مفیدتر با حسابداران

لازم است شما به‌ عنوان مدیر همواره با حسابدار خود در ارتباط باشید و به تبادل اطلاعات مالی داشته باشید. این موضوع به شما این اطمینان را می‌دهد که امور مالی شرکت به‌ صورت منظم در حال انجام است و آمارها به‌ روز هستند. به‌ خصوص هنگام محاسبه مالیات این تعامل با حسابداران، بسیار حیاتی است که می‌تواند موجب بهبود کیفیت انجام کار شود.

با استفاده از نرم ‌افزار حسابداری آنلاین شما و حسابدارتان همیشه به مجموعه‌ای از اطلاعات در حال بروز رسانی دسترسی دارید و بدون نیاز به فرد دیگری می‌توانید شخصا از همه امور مالی شرکت آگاه شوید.

3-حذف کاغذبازی و حل مشکل کمبود فضا

با استفاده از نرم افزارهای حسابداری آنلاین، فرایندها راحت تر و بدون نیاز به کاغذبازی انجام می‌شوند. در گذشته بایگانی کردن پرونده‌های مالی یکی از مشکلات شرکت‌ها بوده است. مشکل بزرگ‌تر زمانی پیش می‌آید که نیاز به اطلاعاتی از داخل آن پرونده‌ها داشته باشید.

حجم بالای داده‌ها در پرونده‌های کاغذی فرآیند جستجو و بازیابی اطلاعات را کند و دشوار می‌کند. با استفاده از نرم ‌افزار حسابداری آنلاین می‌توانید به آسانی و برای همیشه جزئی‌ترین اطلاعات دسترسی داشته باشید.

4-ایجاد اکوسیستم کسب‌‌وکار

استفاده از نرم افزارهای حسابداری آنلاین به شما این امکان را می‌دهد که برای سازمان خود یک اکوسیستم بسازید. ایجاد اکوسیستم منجر به یکپارچه‌سازی سیستم مدیریت مجموعه شما خواهد شد. بسیاری از نرم افزارهای حسابداری چه آنلاین و چه غیرآنلاین، باید به سیستم‌های دیگری مانند نرم افزارهای مدیریت پروژه، نرم افزار حضور و غیاب، حقوق و دستمزد، مدیریت منابع انسانی و غیره متصل باشند. بنابراین از نرم ‌افزار آنلاین حسابداری به معنی ایجاد یک سیستم مدیریت متمرکز و همه جانبه است.

5-رفع مشکلات نرم‌ افزار

از جمله دلایل ارائه‌ نرم ‌افزار حسابداری آنلاین، اجتناب از هزینه‌های استقرار و نصب است. در گذشته بابت بروز رسانی و رفع خطاهای سیستم، شرکت‌ها مجبور به نصب مجدد نرم افزار بودند که این موضوع هزینه‌های بسیاری را به شرکت تحمیل می‌کرد.

حسابداری آفلاین
حسابداری آفلاین
معایب حسابداری آنلاین

در کنار مزایای فراوانی که درباره حسابداری آنلاین گفته شد، اگر بخواهیم صادق و منصف باشیم باید بگوئیم که معایبی نیز دارد. بنابراین هرکسی باید متناسب با نیاز و اولویت‌های خود نسبت به انتخاب نرم افزارهای آفلاین و آنلاین تصمیم‌گیری کند. اما معایب نرم افزارهای آنلاین حسابداری:

1-روند صعودی هزینه نگهداری داده‌های نرم افزار

نیاز به اعمال تغییرات در قیمت و برنامه، عمر به‌کارگیری حسابداری آنلاین را کوتاه می‌کند. به عبارت‌ دیگر شما برای مدت محدودی امکان استفاده از ابزارهای آنلاین حسابداری را دارید چون به تدریج هزینه‌های نگهداری افزایش پیدا خواهد کرد.

2-امنیت در داده‌های سیستمی

منابع اطلاعاتی بزرگ با داده‌های فراوان، همیشه هدف جذابی برای هکرها هستند. امنیت یک موضوع نسبی است اما اگر با شرکت‌های ارائه کننده نرم‌افزارهای حسابداری آنلاین کار می‌کنید، حتما نسبت به امنیت اطلاعات خود اطمینان پیدا کنید.

درنهایت باید گفت طراحی و پیاده‌سازی انواع نرم افزارهای حسابداری تحولاتی بنیادین در سیستم مدیریت مالی در سرتاسر جهان به وجود آورده است و اکنون استفاده از آن‌ها اجتناب ناپذیر است.

برای مشورت با کارشناسان فرزام محاسب تماس بگیرید.