امروزه در شرکت‌های بسیاری از برون سپاری خدمات حسابداری استفاده می‌شود. برون سپاری یکی از روش‌هایی است که مورد توجه بسیاری از مدیران قرار گرفته است. برون سپاری در همه زمینه‌ها به‌ویژه خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این ترتیب خدمات حرفه‌ای تر و با هزینه کمتر در دسترس شرکت‌ها قرار می‌گیرد.

برون سپاری خدمات
برون سپاری خدمات

از برون سپاری در زمینه‌های گوناگون می‌تواند استفاده شود. از جمله حوزه‌هایی که معمولا برون سپاری صورت می‌گیرد، فعالیت‌های مربوط به فناوری اطلاعات، شبکه و ارتباطات از راه دور، خدمات حسابداری، تبلیغات و امنیت اطلاعات هستند. در این مطلب به برون سپاری امور حسابداری می‌پردازیم.

مطلب مرتبط:

برون سپاری خدمات دلایل و مزایای مختلفی دارد که یکی از انواع آن برون سپاری خدمات حسابداری است. استفاده از تخصص حسابداران حرفه‌ای که خارج از شرکت مشغول به فعالیت هستند، می‌تواند مزایای بسیاری برای شرکت داشته باشد. دلایل زیادی برای این که یک شرکت بخشی از کار خود را به یک شرکت خدمات حسابداری برون سپاری ‌کند، وجود دارد. این دلایل شامل موارد زیر است:

برون سپاری خدمات حسابداری
برون سپاری خدمات حسابداری

دلایل برون سپاری خدمات مالی و حسابداری:

1. محدودیت منابع

از مهم‌ترین دلایل برون سپاری امور مالی و حسابداری، کمبود و محدودیت منابع است. این محدودیت می‌تواند شامل کمبود افراد باتجربه، حرفه‌ای و متخصص باشد.

2. هماهنگی با هسته‌ اصلی کسب و کار

در بسیاری از شرکت‌های بزرگ، برخی از فعالیت‌های جانبی همیشه برون سپاری می‌شوند. این کار موجب می‌شود مدیران تمرکز بیشتری روی فرایندها و فعالیت‌های اصلی شرکت داشته باشند. به این ترتیب به جای این‌که منابع صرف انجام کارهایی شوند که به هسته اصلی کسب و کار مربوط نمی‌شوند، برون سپاری می‌شوند.

برون سپاری برخی فعالیت‌ها این اجازه را به شما می‌دهد تا بدون نگرانی از افت کیفیت یا قربانی کردن خدمات پشت صحنه‌ سازمان، روی فعالیت اصلی سازمان متمرکز شوید. به این ترتیب محوریت با فعالیت اصلی سازمان است.

4. کاهش هزینه‌

امروزه شاهد این هستیم که هزینه‌ نیروی کار و مواد اولیه دائما در حال افزایش است. این در حالی است که رقابت، عاملی برای پایین نگه داشتن قیمت است. گاهی برون سپاری می‌تواند زمینه ساز کاهش هزینه‌های شرکت شود و به این ترتیب در افزایش سود تاثیرگذار باشد.

فرایندهای پشت صحنه سازمان، فعالیت‌های پیچیده‌ای هستند که هزینه‌های ثابتی را به شرکت تحمیل می‌کنند. در نتیجه برون سپاری خدمات مالی و حسابداری می‌تواند موجب کوچک نگه‌داشتن اندازه شرکت و کاهش هزینه‌ها شود.

انجام برخی از فرایندها و فعالیت‌ها در درون شرکت، نیاز به سرمایه‌ زیادی دارند که از طریق عقد قرارداد با یک شرکت دیگر و یا برون سپاری می‌توان تا حد زیادی آن هزینه‌ها را کاهش داد.

5. انعطاف پذیری کسب و کار

گاهی نیاز‌ها یا مقتضیات به صورت مقطعی و موقتی به وچود می‌آیند. این نیازهای فصلی و دوره‌‌ای با گذشت زمان و طول سال متغیر هستند و هزینه‌هایی را به شرکت تحمیل می‌کنند.

قراردادهای برون سپاری می‌توانند انعطاف‌پذیری لازم را فراهم کند تا هم هزینه‌های سازمان کاهش پیدا کند و هم نتیجه دلخواه حاصل شود. به عنوان نمونه شرکت‌ها در زمان حسابرسی‌ مالیاتی و یا زمان حسابرسی داخلی توسط مالکان یا به منظور تنظیم اظهارنامه مالیاتی تعدادی حسابدار استخدام می‌کنند و یا دریافت این خدمات به صورت برون سپاری انجام می‌شود.

6. انعطاف پذیری نیروی کار

برون سپاری خدمات حسابداری و خدمات مالی این امکان را فراهم می‌کند تا برای فعالیت‌های دوره‌ای و موقتی نیروی انسانی بهتری در دسترس باشد. با برون سپاری خدمات مالی و حسابداری می‌توانید برای یک دوره‌ مشخص و با هزینه‌ ثابت نیروی انسانی مناسب‌تری در اختیار داشته باشید.

آموزش حسابداری مدیران
آموزش حسابداری مدیران

7. آموزش کارمندان داخلی

گاهی ممکن است پروژه‌ای در دست انجام داشته باشید و نیاز به توانایی‌هایی باشد که افراد شما فاقد آن‌ها هستند. با برون سپاری، با افرادی همکاری خواهید کرد که دارای اطلاعات به‌روز و توانایی‌های مورد نیاز شما هستند. کارکنان شما می‌توانند در کنار این نیرو‌ها، توانایی‌های جدیدی بیاموزند و دانش خود را به‌روز کنند. همان‌طور که گفتیم یکی از بخش‌های شرکت که می‌تواند برون سپاری شود، فعالیت‌های حسابداری و مالی هستند.

بخش حسابداری یکی از ارکان اصلی شرکت است که هر چه نیروهای متخصص‌تر و حرفه‌ای‌تری داشته باشد خروجی آن نیز دقیق‌تر و صحیح‌تر است. به این ترتیب خروجی‌ها می‌تواند مفیدتر و قابل استنادتر باشد و در تصمیم گیری‌ها مدیران مورد استفاده قرار گیرد.

مطلب مرتبط: 

معمولا شرکت‌های خدمات حسابداری به‌دلیل تجربه زیاد، سطح بالاتری از تخصص را دارند که این تخصص و تجربیات می‌توانند با قراردادهای برون سپاری خدمات حسابداری وارد شرکت شما شود و در تصمیمات مدیران مفید واقع شوند. در نظر داشته باشید که اگر مدیران بخواهند ظرفیت استفاده از تخصص‌های بالای حسابداری را در داخل فراهم کنند با مشکلاتی متعددی مواجه می‌شوند که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر هستند :

 • عدم دستررسی به نیروهای متخصص و باتجربه در حوزه فعالیت شرکت
 • هزینه‌های بالای نیروی انسانی متخصص
 • ریسک از دست دادن نیروهای متخصص پس از یک دوره فعالیت
 • هزینه بالای بروزرسانی دانش نیروهای انسانی بخش حسابداری
برون سپاری
برون سپاری

مزایای برون سپاری خدمات حسابداری:

بنابراین بر اساس آنچه گفته شد، برون سپاری خدمات مالی و حسابداری دارای مزایا و فوایدی برای سازمان‌ها است. برون سپاری می‌تواند روشی به صرفه برای کاهش هزینه‌ها باشد. خدمات حسابداری، از جمله فعالیت‌هایی هستند که مد نظر کارفرمایان برای برون سپاری هستند.

مزایای برون سپاری خدمات حسابداری شامل:

 1. سرویس های مقرون به صرفه:

  یکی از اصلی ترین مزایای برون سپاری حسابداری محسوب می شود که می تواند هزینه های شرکت را تا میزان زیادی کاهش دهد.

 2. دقت بالا و پیشگیری از بروز اشتباه:

  تجربه ثابت کرده که برون سپاری در رابطه با خدمات حسابداری موجب انجام این فرایندها با دقت بالای 99 درصد می‌شود. دلیل آن هم جمع‌آوری نتایج دقیق و صحیح، با تمرکز بالا و تخصص لازم است.

 3. کاهش تخلفات در سیستم مالی سازمان:

  برون سپاری امور مالی و حسابداری به پیمانکاران حرفه‌ای، از تقلب های کارکنان داخلی جلوگیری می‌کند. پیمانکاران پاسخگوی تمامی تراکنش ها و سطح کیفیت انجام خدمات حسابداری خود هستند.

 4. پیشگیری از جرایم مالیاتی:

  اشتباه و خطا در محاسبه حقوق و دستمزد و محاسبات مالی منجر به جرایم مالیاتیمی‌شوند. برون سپاری فعالیت‌های مالی می‌تواند تا حدودی خیال کارفرمایان را راحت‌تر کند.

 5. استفاده از فناوری روز:

  برون سپاری سبب می‌شود که بتوانید از مشاور حسابداریحرفه‌ای در استفاده از سیستم‌های پیشرفته بهره مند شوید.

 6. صرفه جویی در زمان:

  حسابداری از جمله فرایندهای زمان‌بر در شرکت ها محسوب می‌شود که می‌توان با برون سپاری، در زمان صرفه جویی کرد.

 7. به روز بودن در قوانین حسابداری:

  برون سپاری و محول کردن خدمات حسابداری به افراد حرفه ای، موجب اطلاع کارفرما از تغییرات در قوانین و همچنین قوانین جدید می‌شود و علاوه بر این ‌می‌توان از جدیدترین نرم افزارهای حسابداری بهره برد.

خدمات حسابداری و مالی
خدمات حسابداری و مالی

آیا شما هم قصد دارید فرایندهای حسابداری و مالی خود را برون سپاری کنید؟ آیا تا کنئن پیش آمده که برای فرایندهایی مانند تنظیم اظهارنامه مالیاتی نیازمند مشورت یا راهنمایی افراد خبره باشید؟ فرزام محاسب می‌تواند مشاور مالی مورد اعتماد شما باشد.

برای دریافت خدمات حسابداری و مالی با مشاوران فرزام محاسب تماس بگیرید.

برچسب: