یک نرم افزار حسابداری متناسب با نیاز شرکت از مهم‌ترین مسائلی است که مدیران مدت‌ها برای انتخاب آن تلاش می‌کنند. بررسی قابلیت‌ها و ویژگی‌های هر نرم افزار کار آسانی نیست و نیاز به تخصص دارد. حسابداران، مدیران، بازرسان و افراد زیادی قرار است در آینده با آن نرم افزار سروکار داشته باشند. علاوه بر کاربردی بودن و رفع نیاز شرکت، راحتی و سهولت کار هم موضوع دیگری است که باید در نظر گرفت.

بهترین نرم افزار حسابداری
بهترین نرم افزار حسابداری

بهترین نرم افزار حسابداری باید بتواند نیازهای سازمان شما را برطرف کرده و امکان مدیریت اثر بخش و کنترل هوشمندانه را فراهم کند. اما باید گفت یک بهترین نرم افزار برای حسابداری و برای همه کسب و کارها نداریم و نرم افزارهای حسابداری باید بر اساس نیاز سنجی و متناسب با اهداف و رفتار سازمانی انتخاب شوند.
گاهی هم می‌توان از نرم افزار آنلاین حسابداری استفاده کرد. اما برخی شرکت‌ها هم تمایل دارند تا نرم افزاری اختصاصی برای شرکت خودشان طراحی و پیاده سازی شود. این نرم افزار کاملا منطبق با نوع فعالیت و نیاز سازمان‌ها هستند.

اما نکته‌ای که نباید فراموش کرد این است که انتخاب نادرست نرم افزار حسابداری خسارت‌هایی را به شرکت تحمیل می‌کند. انتخاب ناصحیح موجب افزایش هزینه‌ها و بروز اختلال در فعالیت مالی شرکت خواهد شد.

فراموش نکنید که استانداردهای حسابداری، فرم‌ها و شیوه‌نامه‌های حسابرسی و مالیاتی و ارزش افزوده مدام در حال تغییر هستند. همچنین ضرایب بیمه پرسنلی و هزینه‌های بانکی و غیره نیز متغیرند. از سوی دیگر تغییر سیاست‌های سازمان و گسترش استفاده از فناوری های نوین مدیریت مالی، فرایند انتخاب نرم افزار حسابداری پیچیده‌تر می‌شود و نیاز به مشاوران خبره و متخصص نیز بیش از گذشته احساس می‌شود.

برای دریافت مشاوره برای انتخاب نرم‌افزار حسابداری با متخصصان فرزام محاسب تماس بگیرید.

مطلب مرتبط:

چرا حضور مشاوران مالی در سازمان ضروری است؟

سیستم اطلاعات حسابداری، نیاز امروز مدیران و سازمان‌ها

 

امکانات نرم افزار حسابداری
امکانات نرم افزار حسابداری

انواع نرم افزارهای حسابداری چه کاربردی دارند؟

یک نرم افزار حسابداری برای بررسی مداوم و اثربخش معاملات مالی درون یک سازمان کاربرد دارد. این نرم افزارها اغلب پنج موضوع را بررسی می‌کنند. این موارد شامل دفتر کل، حساب‌های دریافتی، حساب‌های قابل پرداخت، حقوق و دستمزد و گزارش‌گیری متناسب با نیازهای مدیریت ارشد.
اصولا نرم افزارهای حسابداری برای نیازهای خاصی تولید می‌شوند و کاربردهای متفاونی دارند. بخشی از یک نرم افزار حسابداری، برای حسابداری پایه است و برای کارهای معمولی و روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فعالیت‌ها در واقع هسته یک سیستم حسابداری هستند.

بخشی دیگر از نرم افزارهای حسابداری، پروژه محور است و متناسب با هر پروژه تعریف می‌شوند. کاربرد این نرم افزارها رصد و افزایش سود شما در هر پروژه جلوگیری از هدر رفتن منابع شرکت شما است. در نرم افزارهای پروژه محور، هزینه‌های حال و آینده پروژه بررسی و محاسبه می شود تا بر این اساس مدیران تصمیمات موثرتری اتخاذ کنند.

اما برخی از نرم افزارهای حسابداری هم فقط جهت مدیریت تنخواه مورد استفاده قرار می‌گیرند و به منظور بررسی جریان نقدینگی طراحی می‌شوند. این نرم افزارها در سازمان‌های دولتی، خصوصی و شرکت‌ها کاربرد دارند.

برخی دیگر از نرم افزارهای حسابداری هم به منظور مدیریت موجودی طراحی می‌شوند. این برنامه‌ها سطوح موجودی را برای حداکثر کردن سود و کاهش هزینه، تحت نظر قرار می‌دهند.

از دیگر نرم افزارهای متداول حسابداری، مدیریت فاکتور و صدور صورتحساب است. این برنامه‌ها از مغازه‌های کوچک تا شرکت‌های چند ملیتی را پوشش می‌دهند.

نرم افزار بودجه بندی و پیش بینی نیز از جمله پرکاربردترین برنامه های حسابداری است که وظیفه پیش‌بینی هزینه‌ها و نمایش چشم انداز شرکت را برای مدیران بر عهده دارند. این سیستم‌ها اغلب در کسب و کارهایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که نیاز به انجام پیش‌بینی‌های مختلف برای بودجه‌بندی دارند. این پیش‌بینی‌ها از ملزومات تصمیم‌گیری‌های چند متغیره و دیتا محور هستند.

نوعی دیگر از نرم افزارهای حسابداری، دارایی‌های ثابت را کنترل می‌کنند که در شرکت‌های سهامی عام، کاربرد دارند.

نرم افزارهای حسابداری مدیریت حقوق و دستمزد از انواع دیگر نرم‌افزارهای حسابداری هستند که وظیفه صدور فیش حقوق، پرداخت مالیات، پرداخت حق بیمه، بررسی ماموریت و مزایای منابع انسانی را به عهده دارند.

نرم افزارهای حسابداری خوبنرم افزارهای حسابداری خوب

ویژگی‌های نرم افزار حسابداری خوب

پیش از تصمیم‌گیری، ابتدا لازم است تعریفی از یک نرم افزار خوب حسابداری داشته باشیم. می‌توان گفت مهم‌ترین ویژگی‌های یک نرم افزار حسابداری مناسب شامل موارد زیر است:

سرعت‌ نرم‌افزار

می‌توان گفت اولین و شاید مهم‌ترین ویژگی یک نرم افزار حسابداری سرعت آن است. سرعت رضایت‌بخش نرم افزار موجب می‌شود ثبت اسناد و بارگذاری آن‌ها سریع‌تر و مطمئن‌تر انجام شود و برای جابجایی در بخش‌های مختلف زمان کمتری صرف شود.

برای حسابداری که مجبور هستند در روز بارها اسناد را ذخیره و مجدداً بارگذاری کنند سرعت بالای نرم افزار نقش مهمی دارد. افزایش بازدهی حسابدار و انجام عملیات‌ بیشتر در طول روز، در گرو این موضوع است.

رابط کاربری متناسب با نیاز حسابداران

رابط کاربری نرم افزار از دیگر ویژگی‌های مهم آن است. رابط کاربری باید این امکان را به حسابدار بدهد که با کمترین اتلاف وقت و حداقل پیچیدگی، به سادگی به مقصد دلخواه خود دسترسی پیدا کند. رابط کاربری مناسب، نقش به سزایی در افزایش کارایی حسابدار و کاهش خستگی او می‌شود.

چند سطحی بودن نرم افزار حسابداری

تعداد سطوح نرم افزار، بستگی به نیاز و نوع شرکت دارد. همچنین امکان نصب زیرسیستم‌های مختلف در نرم افزار، به‌خصوص برای کسب‌وکارهای بزرگ، مزیت محسوب می‌شود.

تنوع گزارش‌گیری

در انتخاب نرم افزار مالی و حسابداری این نکته را در نظر بگیرید که آیا نرم افزار می‌تواند گزارش‌های متنوعی در اختیارتان قرار دهد یا نه. چرا که ممکن است هر زمان نیاز به یک نوع گزارش خاص پیدا کنید. بنابراین لازم است گزارش‌های متداول موردنیاز کسب‌وکار خودتان را بشناسید و هنگام انتخاب نرم افزار این موضوع را در نظر بگیرید.

قابلیت های نرم افزارهای حسابداری

قابلیت نرم‌افزار حسابداری

امکان تبدیل گزارش‌ها به فایل اکسل

امکان تبدیل گزارش‌ها و اسناد مالی به اکسل، قابلیت ساده‌ای است که خیلی وقت‌ها به آن نیاز پیدا خواهید کرد. با این حال هنوز هم در برخی از نرم افزارهای حسابداری این قابلیت وجود ندارد یا محدود است. پس به این موضوع هم توجه داشته باشید.

سازگاری با نرم افزار CRM

قابلیت سازگاری نرم افزار حسابداری با نرم افزار CRM نکته‌ای کلیدی است. البته برخی از نرم افزارهای حسابداری هم هستند که خود زیرمجموعه یک نرم افزار CRM هستند. در صورت وجود این سازگاری، امکان ارائه گزارش‌های مالی در CRM وجود خواهد داشت. این حداقل سطح اتوماسیون اداری در هر سازمانی است.

فضای ابری نرم افزارهای حسابداری

فضای ابری نرم افزارهای حسابداری

امنیت بالا

قاعدتا امنیت از مهم‌ترین معیارهای انتخاب نرم‌افزار حسابداری است. امنیت نرم افزارهای حسابداری از چند بعد بررسی می‌شود. از یک سو طبیعتا اطلاعات مالی شما باید امنیت کافی داشته باشند. از سوی دیگر ذخیره‌سازی اطلاعات باید به نحوی باشد که نگهداری آن‌ها نیز با بالاترین سطح امنیت انجام شود. برخی نرم افزارهای حسابداری به‌صورت ابری هستند و اطلاعات بر روی فضای ابری ذخیره‌سازی می‌شوند. به همین دلیل امنیت اطلاعات مالی شما بیشتر تامین می‌شود.

پشتیبانی خوب

اما پشتیبانی! هر چقدر هم که نرم افزار خوبی داشته باشید، پشتیبانی مناسب، از مهم‌ترین مواردی است که نباید از نظر دور بماند. این پشتیبانی می‌تواند به شکل‌ها و متدهای گوناگونی انجام شود. اما در نظر داشته باشید که نرم‌افزار حسابداری خوب، باید آن‌قدر قدرتمند باشد که برای هر فرایند ساده‌ای نیاز به مراجعه به پشتیبان نباشد.

به روز بودن نرم افزار

امکان سازگاری با تغییرات قانونی و استانداردها از قابلیت‌های یک نرم افزار حسابداری خوب است. از آنجا که احتمال تغییر در قوانین مالیاتی و استانداردهای حسابداری زیاد است، لازم است که نرم افزار توان انطباق سریع با تغییرات را داشته باشد.

در نهایت باید گفت که نمی‌توان انتظار داشت که یک نرم افزار همه این ویژگی‌ها را همزمان داشته باشد. بنابراین شما هستید که با تعیین اولویت‌هایتان باید مناسب‌ترین و بهترین نرم افزار را از میان سایرین برگزینید.

برای دریافت مشاوره در خصوص بهترین نرم افزارهای حسابداری می‌توانید به سایت فرزام محاسب مراجعه کنید و با متخصصان آن مشورت کنید.

برچسب: