تهیه گزارش ها و صورت های مالی، از مهم‌ترین ارکان حسابداری است که برای ارزیابی عملکرد در یک دوره مالی کاربرد دارد. می‌توان گفت گزارش های حسابداری، ترجمه و تبدیل اطلاعات حسابداری به قالبی قابل خواندن است. همچنین می‌تواند نقشه راهی برای برنامه‌ریزی‌های آینده باشد. هرچقدر این گزارشات دقیق‌تر و جامع‌تر باشند، می‌توان برنامه‌ریزی بهتری برای آینده داشت.

مطلب مرتبط:

اهمیت گزارش های مالی
اهمیت گزارش های مالی

گزارش های مالی جهت ارائه به مدیران یا افراد ذیصلاح خارج از شرکت تدوین می‌شوند. این گزارش ها به صورت دوره ای سلامت مالی یک شرکت را ارزیابی می‌کنند و اطلاعات لازم را به افراد ذیربط ارائه می‌کنند. به همین دلیل تنظیم‌کنندگان آن باید افرادی متخصص و آگاه از قوانین و تغییرات آن باشند. بروز خطا در تنظیم صورت های مالی می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات و زیان‌های متعددی برای شرکت باشد. تنها اگر مطالب مندرج در گزارشات مالی با اسناد حسابداری و مستندات منطبق باشد و با استانداردها همخوانی داشته باشد، مورد تائید حسابرس قرار خواهد گرفت.

هدف از تهیه گزارش های مالی یا گزارش های مالی ارائه اطلاعات خلاصه و طبقه‌بندی ‌شده در رابطه با وضعیت مالی و عملکرد مالی شرکت و همچنین میزان انعطاف‌پذیری آن است. این صورت ها برای اتخاذ تصمیمات اقتصادی مناسب کاربرد خواهند داشت.

اهمیت تهیه صورت های مالی

هرکدام از بخش های موجود در هر واحد اقتصادی نیاز تجزیه و تحلیل جداگانه دارند و مواردی مانند مواد اولیه، میزان تولید هر بخش، نیروی کار ارزیابی شده و اطلاعات آن در اختیار مدیران قرار می‌گیرد.

از جمله دلایل اهمیت تهیه صورت های مالی عبارتند از:

 • تهیه گزارش های حسابداری مربوط به بورس که به صورت سالانه و یا دوره‌ای به سهامداران ارائه می‌شود.
 • تسهیل حسابرسی قانونی برای بررسی آسان‌تر سلامت امور مالی شرکت
 • گزارش‌گیری‌های مالی به عنوان مهم‌ترین اصل برای برنامه‌ریزی‌های مالی
 • کمک به افزایش سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی شرکت
 • ارائه عملکرد سازمان و مدیران و بررسی و تحلیل آن به مردم و سهامداران
 • ضرورت ارائه گزارش های مالی در مناقصه‌ها
 • ضرورت ارائه صورت حساب‌های مالیاتی

همان‌طور که گفته شد تهیه صورت های مالی در بخش‌های مختلف دارای اهمیت است و می‌تواند در آینده و تصمیمات شرکت نقش تعیین‌کننده داشته باشد.

صورت های مالی
صورت های مالی

مزایای تهیه گزارش های مالی

تهیه گزارش های حسابداری برای مدیران مزایای فراوانی دارد. این مزایا شامل:

 • بهبود مدیریت بدهی

بدهی‌ها می‌توانند تاثیر منفی در مسیر رشد سازمان داشته باشند. انواع گوناگونی از گزارش های مالی تدوین می‌شوند که در آن بدهی ها نیز مشخص می‌شوند. این گزارش ها به مدیران این امکان را می‌دهد تا میزان نقدینگی شرکت را ارزیابی کنند و متناسب با آن تصمیم‌گیری کنند.

 • شناسایی روند

صرف نظر از فعالیت های مالی، تهیه گزارش های حسابداری به مدیران کمک می‌کند تا روند گذشته و حال شرکت را ارزیابی کرده و نقاط قوت و ضعف عملکرد خود را شناسایی کنند. این موضوع بر روی قرار گرفتن شرکت در مسیر درست تاثیرگذار است.

 • تصمیم‌گیری سریع

دسترسی به اطلاعات دقیق، به شما امکان اخذ تصمیمات لازم را در زمان مناسب می‌دهد. باید در نظر داشت که گاهی سازمان در موقعیت بحرانی قرار می‌گیرد و ضرورت دارد تا سریع‌تر تصمیم‌گیری شود. در این شرایط حساس داشتن صورت های مالی قابل اعتماد ابزار خوبی خواهد بود.

 • مدیریت حساب های مالی

حفظ سلامت مالی شرکت تاثیرپذیر از گزارش های مالی است. هرگونه موضوعی از جمله وام‌های تجاری، خط‌ها و کارت‌های اعتباری که از سوی فروشندگان ارائه می‌شود برای مدیران اهمیت دارد.

 • پیشرفت و انطباق

گزارش های مالی اگر با دقت و اصولی تنظیم شوند، می‌توانند در تصمیم‌گیری‌ها موثر باشند و موجب پیشرفت شرکت شوند.

 

انواع صورت های مالی
انواع صورت های مالی

انواع صورت های مالی

تهیه صورت مالی اصلی‌ترین محصول سیستم اطلاعاتی حسابداری و از مهم‌ترین وظایف حسابداران است. گزارشات مالی نتیجه و خلاصه کلیه فرایندها و عملیات حسابداری در هر دوره مالی است. گزارش های مالی اساسی شامل:
1- صورت سود و زیان
2- صورت تغییرات سرمایه (در شرکت های غیر سهامی)
3- ترازنامه
4- صورت گردش وجوه نقد

اهمیت و ضرورت اعتماد مدیرعامل و هیات مدیره به واحد حسابداری غیر قابل انکار است. بنابراین حضور افراد با تجربه و خبره در سازمان و یا برون سپاری فعالیت های حسابداری به افراد حرفه‌ای ضرورت دارد.

مطالب مرتبط:

همراه فرزام محاسب باشید تا در مقاله بعدی بیشتر به انواع گزارش‌های مالی و روش تهیه آن‌ها بپردازیم.

برچسب: