اهمیت پس‌انداز و سرمایه گذاری بر کسی پوشیده نیست اما کدامیک از انواع سرمایه گذاری مناسب هستند؟ در واقع پاسخ یکتایی برای این سوال وجود ندارد. همچنین سرمایه گذاری برای مبتدیان می‌تواند مملو از سوالات گوناگون باشد. همه ما می‌دانیم که باید راهی برای افزودن به سرمایه خود بیابیم و از ابزارهای متعددی که در دسترس ما هست استفاده کنیم.

برخی از ابزارها پر ریسک‌تر و برخی مطمئن‌تر هستند. اما برای سرمایه‌گذاری باید اصولی را رعایت کرد و نکات اولیه آن را آموخت. اگر یک سرمایه گذار مبتدی هستید و تا کنون وارد مبادلات و فعالیت‌های اقتصادی جدی نشده‌اید، این مطلب برای شما است. در ادامه بیشتر به جوانب سرمایه گذاری برای مبتدیان خواهیم پرداخت.

مطلب مرتبط:

انواع سرمایه گذاری
انواع سرمایه گذاری

چگونه و چه زمانی باید سرمایه گذاری را آغاز کرد؟

می‌توان گفت که همین الان بهترین زمان برای سرمایه گذاری است. برای سرمایه گذاری نباید مردد بود و زمان را از دست داد. هر چقدر زودتر به این کار اقدام کنید، بهتر است. پس همین الان دست به کار شوید.

پیش از تصمیم گیری در خصوص نوع سرمایه گذاری، درباره گزینه‌های مختلف تحقیق کنید و همه موارد را خوب بسنجید. وقتی گفته می‌شود از همین الان شروع کنید، منظور این نیست که بی‌گدار به آب بزنید. تحقیقات د رخصوص مناسب‌ترین و بهترین نوع سرمایه‌گذاری نیز بخشی از اقدام برای سرمایه گذاری است. خوب بررسی کنید و موقعیت‌ها را ارزیابی کنید. سنجیده عمل کردن، ریسک سرمایه گذاری را پایین می‌آورد.

برای تحقیقات خود با افراد با تجربه و حرفه‌ای مشورت کنید. مشورت با افراد غیرحرفه‌ای می‌تواند خطرناک باشد و موجب خسارت‌های فراوان شود. پس فرد مناسبی را برای راهنمایی گرفتن انتخاب کنید. این می‌تواند اولین گام شما برای آغاز مسیر سرمایه گذاری باشد.

 

مشاوران حرفه ای سرمایه گذاری
مشاوران حرفه ای سرمایه گذاری

عوامل موثر برای انتخاب انواع مختلف سرمایه گذاری

تصور سرمایه گذاری برای مبتدیان ممکن است پر از ابهام باشد. در انتخاب نوع سرمایه گذاری، عوامل متعددی تاثیرگذار هستند. احتمالا افرادی را دیده‌اید که با موقعیت‌های مالی مشابه، تصمیمات اقتصادی متفاوتی دارند.

ویژگی‌های فردی ما با هم متفاوت است. برخی از ما ریسک‌پذیرتر هستیم و برخی به دنبال سرمایه گذاری مطمئن هستیم. اگر تحمل عدم اطمینان را ندارید، وارد روش‌های پر ریسک نشوید. سرمایه گذاری معمولا تصمیمی طولانی مدت است که با در نظر بگیرید فشار روانی زیادی به شما وارد نشود.

سرمایه گذاری برای مبتدیان
سرمایه گذاری برای مبتدیان

همچنین ممکن است شما به دنبال سرمایه گذاری بلندمدت باشید اما فردی دیگر در کوتاه مدت انتظار بازدهی داشته باشند. این که سرمایه شما چقدر است و به چه میزان امکان سرمایه گذاری دارید هم نکته دیگری است. نوع سرمایه گذاری متناسب با میزان سرمایه هم می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین شرایط خودتان را بسنجید و متناسب با آن یک روش سرمایه گذاری را انتخاب کنید. به طور کلی عوامل تاثیرگذار بر انتخاب نوع سرمایه گذاری شامل:

 • هماهنگی میان اهداف و روش سرمایه‌گذاری
 • ویژگی‌های شخصیتی مانند آمادگی ذهنی، روانی و ریسک‌پذیری
 • دانش و زمان کافی
 • نقش تاثیرگذار احساسات در سرمایه‌گذاری
 • سرمایه موردنیاز
 • زمان آغاز مسیر سرمایه گذاری

 انواع سرمایه­ گذاری

برای تصمیم گیری در خصوص نوع سرمایه گذاری، ابتدا باید انواع آن‌ها را بشناسید. سرمایه گذاری بر اساس موضوع به دو دسته تقسیم می‌شود.

سرمایه گذاری واقعی و سرمایه گذاری مالی. در دسته واقعی، افراد با از دست دادن بخشی از ارزش سرمایه خود در زمان حال، نوعی دارایی واقعی به‌دست می‌آورند. خرید ملک، نمونه‌ای از نوع واقعی است.

درحالی‌که در دسته مالی، فرد نوعی دارایی مالی که نتیجه آن جریانی از وجوه نقد است به‌دست می‌آورد. برای مثال سرمایه گذاری در اوراق بهادار با پرداخت پول، جریانی از وجوه نقد به شکل سود ایجاد می‌کند. اما به طور کلی انواع سرمایه گذاری شامل:

 • املاک و مستغلات

خرید خانه، باغ، زمین و مواردی از این دست به منظور افزایش سرمایه یا منبعی برای درامد، سرمایه­ گذاری واقعی محسوب می‌شود. این درآمد از اجاره ملک یا فروش به قیمتی بالاتر از قیمت خرید تحقق پیدا می‌کند.

 • کالاهای فیزیکی

خرید سکه، طلا، جواهرات و هر کالای ارزشمندی که قابلیت فروش داشته باشد یک نوع سرمایه گذاری واقعی است.

بازار بورس

بازار بورس

 • سهام

خرید سهام شرکت‌ها در بازار بورس و افزایش سرمایه یا دریافت سود هم یک سرمایه ­گذاری مالی است. سرمایه گذاری در بورس از انواع سرمایه گذاری های پر ریسک است و نیاز به دانش و تجربه دارد. با این حال اگر توان مدیریت آن را داشته باشید، می‌توانید انتظار سود بسیار بالایی داشته باشید.

 • اوراق بدهی

اوراق بدهی ابزار تامین بودجه پیاده‌سازی طرح‌های شرکت‌ها و نهادهای دولتی است که اغلب توسط دولت منتشر و تضمین می‌شود. دولت پرداخت اصل و فرع این اوراق را متعهد می‌شود و از این لحاظ از انواع گوناگون سرمایه گذاری های کم ریسک محسوب می‌‌شوند. اوراق بدهی دارای مشخصاتی شامل تاریخ سررسید، ارزش اسمی، نرخ سود و قیمت فروش هستند. اوراق مشارکت یکی از انواع اوراق بدهی موجود در بازار هستند.

 • سپرده بانکی

اما از انواع دیگر سرمایه گذاری ‌های کم ریسک، می‌توان به سپرده‌های بانکی مدت دار اشاره کرد. این سپرده‌ها در حساب­‌های بانکی مختلف و در بازه­‌های زمانی گوناگون دارای نرخ سود متفاوتی هستند. با توجه به این که این نوع سرمایه ­گذاری بسیار کم ریسک است بنابراین سود کمتری هم در مقایسه با گزینه‌های دیگر سرمایه گذاری دارد.

 • صندوق‌های سرمایه ­گذاری

از دیگر گزینه‌ها برای سرمایه گذاری، صندوق سرمایه ­گذاری در بازار سرمایه است. صندوق­‌ها واسطه مالی هستند که وجوه نقد را دریافت و در بازار اوراق بهادار سرمایه گذاری می‌کنند.به این ترتیب سرمایه گذاران سود حاصل را دریافت می‌کنند. صندوق‌های سرمایه گذاری چند نوع دارند شامل: صندوق سرمایه گذاری درامد ثابت، صندوق سرمایه گذاری در سهام، صندوق سرمایه گذرای مختلط و صندوق سرمایه گذاری قابل معامله یا ETF ها.

اما نوعی سرمایه گذاری هم وجود دارد که به صورت خرید پول الکترونیک و یا ارزهای خارجی است که در این مقاله به آن نمی‌پردازیم.

انتخاب نوع سرمایه گذاری
انتخاب نوع سرمایه گذاری

تنوع در سرمایه گذاری

با توجه به این که گزینه‌های گوناگونی برای سرمایه گذاری دارید، بنابراین احتمال دارد بتوانید چند مورد از انواع سرمایه گذاری را انتخاب کنید. تنوع در سرمایه گذاری می‌تواند مزیت‌های بسیاری برایتان داشته باشد. این موضوع ریسک سرمایه گذاری را هم پایین می‌آورد. برای انتخاب صحیح از میان گزینه‌های فراوانی که در دسترس است، حتما با کارشناسان خبره و با تجربه مشورت کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان، فرزام محاسب در کنار شما است. با ما تماس بگیرید.

برچسب: